O!polskie muzea

Informacje o aplikacji mobilnej „O!polskie muzea”

1. Aplikacja mobilna „O!polskie muzea” została zrealizowana jako zadanie w ramach programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie otrzymało finansowanie w trybie 2-letnim. Wysokość dofinansowania wyniosła 93 240 zł, zaś łączny koszt projektu wyniósł 126 000 zł.
  2. Partnerami projektu byli: Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich odział opolski.
  3. W aplikacji znajduje się 1001 zdigitalizowanych obiektów wraz z opisami każdego obiektu.
  4. Charakter zdigitalizowanych obiektów: historyczne, etnograficzne, regionalne, muzyczne, sakralne, archeologiczne, folklorystyczne, wojskowe, techniczne. Szeroki wachlarz tematyczny obiektów należących do zasobów muzeów województwa opolskiego jest wartością kulturową dla wszystkich obywateli Polski, stąd pomysł udostępnienia tych zasobów w formie aplikacji mobilnej.
  5. W przedsięwzięciu uczestniczą 22 muzea z terenu województwa opolskiego:
      • Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Muzeum w Opolu. Muzeum w Łambinowicach.
      • Muzeum Uniwersytetu Opolskiego
      • Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej
      • Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku
      • Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

6. Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników. Aplikacja może być instalowana na smartfonach, tabletach, urządzeniach mobilnych. Dostępna jest w sklepie GOOGLE PLAY oraz App Store.
7. Celem powstania aplikacji było: opracowanie, digitalizacja i cyfrowe udostępnienie najbardziej reprezentatywnych zasobów wszystkich muzeów z terenu województwa opolskiego. Dzięki stworzeniu aplikacji mobilnej „O!polskie muzea” zasoby cyfrowe zostały użyte w sposób niekomercyjny do celów popularyzujących dziedzictwo kulturowego Opolszczyzny. Aplikacja posiada formę przewodnika po muzeach Opolszczyzny. Zawiera informacje kontaktowe, odnośniki do stron internetowych i mediów społecznościowych danej instytucji, mapę określającą lokalizację instytucji oraz dni i godziny jej otwarcia. Aplikacja posiada także tryb kontrastu, będący ułatwieniem dla osób niedowidzących.
8. Zgodnie z intencją pomysłodawcy projektu, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, aplikacja „O!polskie muzea” w sposób znaczący wpłynie na wzrost uczestnictwa w kulturze i zwiększy realną liczbę zwiedzających każde z muzeów, biorących udział w przedsięwzięciu.
9. W ramach realizacji projektu zostały także zrealizowane dwa dodatkowe działania: lekcja edukacyjna on-line dotycząca nowych technologii w praktyce edukacji muzealnej oraz szkolenie z obsługi systemu CMS dla wszystkich uczestników projektu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury