Nasze projekty
Projekt Przyroda, kultura, kosmos
– Przyroda, kultura, kosmos – na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia
– Příroda, kultura, vesmír – po stopách rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia
Projekt realizują 4 gminy: Gmina Budisov n. Budiszowka, Piotrowice głubczyckiem, Arboretum oraz Gmina Głubczyce – w imieniu której koordynatorem wykonawczym jest Barbara Piechaczek dyrektor PMZG
Głównym celem projektu było pogłębienie współpracy czesko-polskiej w dziedzinie turystyki, środowiska i historii oraz zwiększenie atrakcyjności istniejących miejsc widokowych. Projekt zakłada powstanie nowych atrakcji dla turystów, takich jak tablice informacyjne, urządzenia interaktywne, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz poprawę infrastruktury w otoczeniu wież na obszarze czesko – polskiego pogranicza: Głubczyce, Pietrowice Wielkie, Racibórz i Budišov nad Budišovkou.
W Głubczycach ustawiono tablice z informacjami turystycznymi i zorganizowano miejsce spoczynkowe w parku. W Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej mieszczącym się w Starym Ratuszu Miejskim umieszczono przyrządy manualne dla zwiedzających, a w wieży wystawę prac plastycznych. W klatce schodowej ratusza do prezentacji prac artystycznych urządzono „Galerię przy windzie”, którą ozdobiono polichromią o tematyce nawiązującej do legend głubczyckich.
W Pietrowicach Wielkich na ostatniej kondygnacji wieży widokowej, zamontowano 2 lunety i 4 pulpity informacyjno-ilustrujące widok na okolicę. W sąsiedztwie wieży ustawiono 2 stacje do ładowania rowerów elektrycznych. Wieża widokowa wraz z nowo powstałą infrastrukturą jest dostępna bezpłatnie dla odwiedzających.
W Raciborzu, w Arboretum Bramy Morawskiej niedaleko platformy widokowej, wykonano pochylnię, która ułatwia wejście do „Zaczarowanego Ogrodu” osobom z ograniczeniami ruchowymi, rodzinom z dziećmi w wózkach, wszystkim, dla których korzystanie z tego miejsca do tej pory było utrudnione.
W Budišovie nad Budišovkou w wieży widokowej zamontowano 4 panele panoramiczne. W sąsiedztwie wieży powstała astronomiczna ścieżka edukacyjna Františka Halaška (astronoma, matematyka i przyrodnika urodzonego w Budišovie nad Budišovkou w 1780 r.): wykonano zegar słoneczny, w którym może schronić się turysta, a na istniejących schronieniach umieszczono informacje dotyczące astronomii. Zainstalowano tablice informacyjne, drogowskazy, 4 ławki geologiczne, stojaki i kosze na śmieci.
Z efektów zrealizowanego projektu skorzystają rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne i seniorzy oraz uczniowie szkół. Ponadto powstałe w trakcie realizacji ekspozycje zewnętrzne i wewnętrzne mają pozytywny wpływ na wizerunek miejscowości, co umożliwi różnorodną aktywność turystyczną.
Projekt Silesianka
Projekt Brama Florańska
Realizuje Stowarzyszenie Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej a Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej wspierało Stowarzyszenie merytorycznie w przygotowaniu projektu i jego realizacji.