Klejnoty kultury - Szlaki turystyczne
Klejnoty kultury z dala od szlaków turystycznych i aglomeracji miejskich.
Trasa nr 1.
Trasa turystyczna : Głubczyce – Opawica – Branice – Bliszczyce – Włodzienin.
Trasa wiedzie po malowniczym pogórzu Gór Opawskich, wzdłuż granicy polsko-czeskiej, którego klimat zbliżony jest do mikroklimatu Zakopanego. Okoliczne niewysokie wzniesienia sprawiły, że teren ten nazywany jest często Bieszczadami Opolszczyzny. Turysta przemierzając trasę odwiedza wsie oddalone od aglomeracji miejskich, jakby wtulone w górzysty pejzaż , często położone nad wartkimi górskimi rzekami i potokami. Wspomniane rzeki dzielą wsie na dwie części: polską i czeską (pozostałość po podziale Śląska – na mocy pokoju wrocławskiego w 1742 roku części położone na lewym brzegu przypadły Prusom, a części na prawym brzegu pozostały w Austro-Węgrzech, podobnie podzielono je w 1945r.). Piękno natury dopełniają znajdujące się w nich skarby kilku kultur: polską, czeską, niemiecką.
Proponowaną trasę można pokonać w 1 dzień samochodem. My zachęcamy do pozostania w okolicy na dłużej (nocując w mieście lub w gospodarstwach agroturystycznych ) i obcowania z ciszą i przyrodą oraz miejscową kulturą.
A. GŁUBCZYCE
Ośrodek miejscowej kultury i stolica Płaskowyżu Głubczyckiego. Miasto powstało w miejscu dawnej osady handlowej, na lewym brzegu rzeki Psina (Cyna), zapewne w latach 20. lub 30. XIII wieku. Miasto lokowane na miejscowym prawie – prawie głubczyckim, prawdopodobnie przez wuja króla czeskiego Przemysła Ottokara II.
1. Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej – zwiedzanie muzeum, wejście na taras widokowy wieży ratuszowej) – w godzinach pracy Muzeum lub w czasie uzgodnionym indywidualnie z dyrektorem Muzeum (zwiedzanie samodzielne, zwiedzanie z przewodnikiem, lekcje muzealne).
Parter ratusza to sukiennice z XIII wieku (starsze o 100 lat od krakowskich) w nich jedyna w Polsce średniowieczna uliczka brukowana pod dachem i najlepiej zachowane portale z tufu wulkanicznego .
W muzeum można zobaczyć skarb z Jabłonki (1 tysiąclecie p.n.e.) i wybić kopię monety głubczyckiej (halerz głubczycki z XV w.). Z tarasu widokowego wieży ratuszowej, przy dobrej widoczności, można podziwiać pasma Sudetów Wschodnich, Beskid Wysoki i Górę św. Anny (stary wulkan).
2. Zwiedzanie Głubczyc:
– gotycki kościół Narodzenia NMP z XIII wieku,
– zespół klasztorny o.o. Franciszkanów z XVIII wieku,
– mury obronne z XIII wieku,
– promenada (nazywana parkiem) z fontannami ZOO i Studnia Philo von Walde (ufundowana na część poety gwarowego Johannesa Reinelta)-to piękne miejsce do odpoczynku w trakcie wycieczki
B. Trasa: Głubczyce – Opawica – Branice – Bliszczyce – Włodzienin.
Przed wyruszeniem w trasę polecamy zabrać ze sobą krzesełka turystyczne i termos z kawą, ponieważ droga biegnie wzdłuż rzeki, przy której turysta znajdzie wiele pięknych miejsc do chwilowego odpoczynku z kubkiem ciepłej kawy. Ponadto w wielu wsiach znajdują się place zabaw i altany, w których strudzony turysta może odpocząć w upalne dni lub schronić się przed deszczem.
3. OPAWICA – obecnie wieś, dawniej miasteczko, które swój miejski charakter urbanistyczny zatraciło wskutek zaniedbań po 1945 roku. Z Opawicy pochodzili przodkowie Oskara Troplowitza- twórcy NIVEA i Henry Mosler- grafik, malarz ilustrator wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki .
We wsi jest barokowy kościół Świętej Trójcy, wzniesiony z fundacji podskarbiego Austro-Węgier Leopolda Karola Siedlnickiego, którego pałac znajduje się w pobliskich czeskich Lihnartovyh . Wystrój barokowo-rokokowy: piękna barokowa iluzjonistyczna polichromia autorstwa Józefa Mateusza Lassera z 1733 r., rokokowy ołtarz główny (z późniejszym obrazem św. Trójcy pędzla Franke z Ząbkowic Śl.) i 2 ołtarze boczne: św. Jana Nepomucena (z obrazem pędzla Bernard Krause z Ząbkowic Śl.) i św. Barbary oraz rokokowa ambona w kształcie łodzi i chrzcielnica ołtarzowa. W kaplicy bocznej ołtarz z obrazami św. Rodziny i Matki Boskiej Różańcowej. Kościół do 1945 roku był miejscem pielgrzymkowym, a to za sprawą znajdującego się w nim tzw. Praskiego Dzieciątka Jezus i obrazu przedstawiającego Matkę Boską Częstochowską. Na dawnym rynku stoją dwie figury barokowe: NMP i św. Jana Nepomucena.
BRANICE
Duża wieś, na której terenie na początku XX wieku wybudowano kompleks szpitalny dla chorych nerwowo i gruźlików.
– Izba pamięci biskupa ołomunieckiego Josefa M. Nathana (w budynku administracji szpitala-udostępniana przez szpital po wcześniejszym uzgodnieniu),
– Bazylika św. Rodziny (na terenie Miasteczka Miłosierdzia w Branicach), wzniesiona w l.1929-32. Wystrój wnętrza zaprojektowany przez wrocławskiego architekta profesora Gebharda Utingera , to najpiękniejszy przykład art déco na północ od Wiednia, a najcenniejszym jego dziełem jest „złota krata”. Innym wybitnym dziełem jest złota mozaika w prezbiterium wykonana przez brata Notkera Beckera z opactwa Maria Laach (wejście do przedsionka możliwe po uzgodnieniu z administracją szpitala, prezentacja zbytku możliwa po uprzednim uzgodnieniu z proboszczem )
– neogotycki kościół we wsi Wniebowzięcia NMP z ciekawym i kompletnym wyposażeniem z epoki,
5. BLISZCZYCE:
Wieś położona jest na Obszarze Chronionego Krajobrazu Rejon Mokre – Lwice. Położona sąsiedztwie Baraniej Kopy (Ciermięcicka Góra, Czeska Górka lub Czeska Góra- cz. Obecní kopec, niem. Gemeinde Berg) o wysokości 411,3 m n.p.m. , z której rozlega się piękny widok na sąsiednie miasto Krnov. W miejscowym lesie spotkać można daniele, sarny i jenoty.
W średniowieczu jedna część wsi należała do miejscowego szlachcica Benesza Benedykta z Branic, a druga do twierdzy na pobliskim wzgórzu Cvilin (obecnie Republika Czeska). W czasie kontrreformacji w 1622 r. wieś przeszła pod władanie Lichtensteinów.
We wsi gotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej z malowidłami z początku XX wieku i z rekonstrukcją w prezbiterium polichromii z XIX wieku oraz ciekawym 2-kondygnacyjnym drewnianym chórem. W pobliżu wsi, według miejscowej tradycji, znajduje się zbiorowa mogiła zmarłych na grypę w l. 1918-1920 (na tak zwaną „hiszpankę”),
6. WŁODZIENIN
W XV wieku siedziba rycerzy zwanych rabusiami, którzy na zlecenie okolicznych książąt dokonywali napaści na karawany kupieckie i okoliczne miasta śląskie.
Zbudowany w XIV wieku posiada grobowce z płaskorzeźbami zmarłych i z napisami w języku starosłowiańskim. W 1945 r. kompletnie zniszczony i nie odbudowany. Dawniej cel licznych pielgrzymek.
Na wzgórzu za wsią znajduje się tak zwana trwała ruina – ruiny czternastowiecznego gotyckiego kościoła zamkowego św. Mikołaja z przyległym doń cmentarzem. Płyty nagrobne rodu Bytomskich, Szelihów i Sedlinickich z XV i XVI wieku z napisami w języku słowiańskim wieku przeniesiono do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Cmentarz i pozostałości średniowiecznego grodziska najciekawiej ogląda się z tarasu widokowego urządzonego na wieży ruiny kościoła (taras udostępniany od wiosny do jesieni, godziny otwarcia- kontakt z Gminą Branice)