48-100, Głubczyce, Rynek 1
+48(77)4850193
sekretariat@muzeum-glubczyce.pl

Dział Historii

Dział Historii

Follis Konstantyna I Wielkiego (306-337 r.)

Nr katalogowy: MG/H/377

Brązowa moneta wybita w Rzymie

Awers: głowa cesarza w diademie w prawo; legenda CONSTAN-TINVS AVG

Rewers: brama obozowa, nad którą umieszczona jest gwiazda; legenda PROVIDEN-TIAE AVGG

Denar cesarza Trajana (98-117 r.)

Nr katalogowy: MG/H/440 

Wybita w Rzymie w latach 103-111

Awers: głowa cesarza w prawo, częściowo zachowana legenda [IMP TRAIA]NO AVG GER [...]

Rewers: Wiktoria stojąca w lewo, trzymająca wieniec i gałązkę palmową, częściowo zachowana legenda COS [V P P S P Q R] OPTIMO PRINC

Miejsce znalezienia: Pietrowice Głubczyckie.

Działko przeciwlotnicze W Ja – 23

Nr katalogowy: MG/H/771

Działko wraz z pasem amunicji było produkcji ZSRR, kaliber 23 mm. Działka tego typu od 1941 r. montowane były w samolotach IŁ-2.

Wykopano w Chomiąży, gm. Głubczyce.

Pistolet maszynowy MP 44

Nr katalogowy: MG/H/1320

Karabinek maszynowy początkowo nazywany MP 44 (Maschinenpistole 44), następnie StG 44 (Sturmgewehr 44). Produkowany w latach 40. XX w. i używany przez wojska niemieckie w czasie II wojny światowej.

Bagnet od karabinu Mauser

Nr katalogowy: MG/H/1337

Niemiecki bagnet od karabinu Mauser, mocowany do karabinu za pomocą zatrzasku na sprężynę. Umieszczony na karabinie pozwalał na zachowanie odstępu od przeciwnika podczas walki, natomiast zdjęty służył jako nóż do walki wręcz.

Sygnowany: F.u.F. Hörster, 1939

Pieczęć wielka miasta Głubczyce

Nr katalogowy: MG/H/1796

XVI-wieczna pieczęć woskowa w drewnianej kapsule.

Karabin Mauser

Nr katalogowy: MG/H/1820

Najpopularniejszy niemiecki karabin z okresu II wojny światowej, używany przez wszystkie jednostki wojskowe III Rzeszy. Kaliber pocisków 7,92 mm.

Godło II RP z siedziby Rządu II RP w Londynie

Nr katalogowy: MG/H/2049

Przywiezione do Polski do Boguchwałowa przez Władysława Zarembę w 1945 r. i ukrywane przez jego rodzinę. Flagę brytyjską wypruto po licznych najściach funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Guziki od mundurów Zielonych Huzarów

Numery katalogowe: MG/H/2069, MG/H/2077, MG/H/2099, MG/H/2105

Miedziane guziki z uszkami od mundurów Zielonych Huzarów z przełomu XIX/XX w. Znalezione na dawnym poligonie Zielonych Huzarów przez członków Stowarzyszenia Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej.

Część uprzęży końskiej Zielonych Huzarów

Nr katalogowy: MG/H/2094

Zawieszka w kształcie sierpa księżyca ze stylizowaną twarzą do uprzęży końskiej huzara, znaleziona na dawnym poligonie Zielonych Huzarów w Głubczycach.

Ładownica model 33

Nr katalogowy: MG/H/2384

Trzykomorowa, skórzana ładownica na pociski do karabinu Mauser niemieckiego żołnierza z okresu II wojny światowej. Ładownica ta jest jeszcze szyta, późniejsze modele były już nitowane.

Mina przeciwpiechotna, mina typu S (S-Mine)

Nr katalogowy: MG/H/2410

Niemiecka mina z grupy min tzw. wyskakujących (Springemine). Naciskowa lub zaczepna w zależności od montażu. „Wyskakiwała” w górę na wysokość pasa (ok. 1m) i raziła rozrzucanym zgromadzonymi wewnątrz odłamkami metalu (kulki lub cięty gruby drut).

Elementy radzieckiego czołgu T-34 po pożarze

Nr katalogowy: MG/H/2422

Zatopione w ołowiu z akumulatorów elementy czołgu i elementy wyposażenia takie jak klucz do śrub, zapasowa lufa do karabinu maszynowego Diegtiariowa, łuska pocisku, części magazynka czołgowego i inne.

Dokument Burmistrza i Rady Miejskiej w Głubczycach, XVIII w.

Nr katalogowy: MG/H/2469

„My Burmistrz i Rajcy Wielkoksiążęcego Liechtensteinowskiego miasta Głubczyce na Górnym Śląsku...”, 21.06.17...

Sztandar SL-Koło Stronnictwa Ludowego – Małowody (pow. Podhajce), 1932 r.

Nr katalogowy: MG/H/2051

Awers: aplikacja wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej – olej na płótnie, ponad nim napis „Koło Stronnictwa Ludowego” oraz skrzyżowane 2 kłosy, poniżej haft ”Małowody, pow. Podhajce”.

Rewers: w centralnej części płata aplikacja z godłem Polski malowanym na płótnie olejem, wyżej u góry hafty „władza, ziemia”, po bokach „żywią , bronią”, u dołu „oświata, wolność”. Drzewiec z 83 sztukami gwoździ darczyńców sztandaru.

Szabla

Nr katalogowy: MG/H/2508

XVI w.,Turcja, złoty napis w języku arabskim, rękojeść wtórna

Prawdopodobnie podarowana głubczyckiemu muzeum w latach międzywojennych XX w. przez Ottona Limana von Sanders (Sanders – dowódca wojski niemieckich i tureckich, wcześniej jeden z oficerów Zielonych Huzarów w Głubczycach).

Tablica pamiątkowa, sprzed 1945 r.

Nr katalogowy: MG/H/2511

Tablica upamiętniająca uczestników oraz poległych w I wojnie światowej ze wsi Klisino (dawn. Gläsen)

Fragmenty portalu Hohenzollernów, 1587 r.

Numery katalogowe: MG/H/2539, 2540

Fragmenty portalu Hohenzollernów z nieistniejącej kamienicy przy dzisiejszej ulicy Ratuszowej (w 1927 r. Laubenstraße nr 5, a w 1937 r. nr 9). W tej kamienicy mieściła się nieznana fundacja Hohenzollernów w Głubczycach.

Kamień litograficzny

Nr katalogowy: MG/H/2542

Kamień z kolekcji drukarni Georga Hempla, która mieściła się w kamienicy przy ul. Fabrycznej 1, którą kupił właściciel drukarni przed 1907 r.

Panzerschreck (destrukt)

Nr katalogowy: MG/HP/647

Niemiecki rakietowy granatnik przeciwpancerny, pocisk kalibru 88 mm. Donośność broni wynosiła 150 m, jednakże powyżej 100 m szansa trafienia była niska.

Gazeta „Holubice”

Nr katalogowy: MG/BH/6

1846, wydana w języku morawskim Wydawca ks. Cyprian Lelek, badacz kultury morawskiej w pruskiej części Śląska, proboszcz Hulczyna (od 1855 r. w Wódce, gm. Branice).

Dzwon z ratusza miejskiego, XV/XVI w.

Depozyt

Dzwon prawdopodobnie pełnił funkcję gongu, odnaleziony po działaniach II wojny światowej przez byłych mieszkańców Głubczyc na cmentarzysku dzwonów w Hamburgu.

Skip to content